یکی از قطعاتی که در عملیات خاکورزی مورد استفاده قرار می‌گیرد، نهر کن یا همان رتوچیزل است. این وسیله از زنجیره‌های فلزی با دندانه‌هایی سخت و فولادین ساخته شده که می‌تواند به راحتی روی زمین شکاف ایجاد کند. در واقع رتوچیزل یا به قول کشاورزان با تجربه، نهرکن، عملکردی مانند بیل مکانیکی داشته که گیاه یا هر مانعی که برسر راه آن قرار بگیرد را جمع آوری می‌کند. از آنجاییکه حفر کردن نهر به طور دستی ممکن است ساعت‌ها زمان ببرد، به کار بردن این قطعه به آسانی نهرهای مورد نیاز کشاورزان را آماده می‌کند. در ادامه مقاله، گروه ماشین آلات کشاورزی خیش ساز، درباره نهر کن و عملکرد آن بیشتر توضیح می‌دهد.

بیشتر بخوانید» آشنایی با نحوه کار و تنظیم کودپاش های مختلف

نهر کن یا روتوچیزل چه کاربردی دارد؟

از نهر کن یا همان رتوچیزل تنها در عملیات کشاورزی استفاده نمی‌شود. به عنوان مثال می‌توان از این وسیله برای برش سنگفرش پیاده‌رو یا بتن استفاده کرد. یا اینکه اگر برای سیم کشی برقی یا ارتباطی لازم باشد حفاری داخل زمین انجام شود، یکی از وسایلی که می‌تواند به شما کمک کند، نهر کن خواهدبود. اما اصلی‌ترین کاربرد این وسیله همانطور که از اسمش پیداست برای حفاری نهر زهکشی آب یا فاضلاب خواهدبود که در کنار جمع آوری خاک کنار زده شده و استفاده از لوله‌های آبیاری، در زمان نیز صرفه‌جویی می‌شود. دیگر کاربرد استفاده از رتوچیزل، تیغه‌های آن به عنوان تیغه چمن زنی به طور چرخشی عمل کرده تا ریشه‌های موجود در خاک از بین برود.

نهرکن

آشنایی با انواع نهرکن و کاربردهای آن ها در کشاورزی

بطورکلی نهر کن‌ها به دو دسته نهرکن سواری در جلو و نهرکن سواری در عقب، دسته‌بندی می‌شوند. نهرکن عقب را می‌توان در فضاهای باریکتر استفاده کرد و نهرکن‌های جلو می‌توانند عمق بیشتری از حفاری را پوشش دهند.

نهرکن چرخ دار

نهر کن چرخدار دارای دندانه بوده و به وسیله آن می‌توان خاک‌های سخت یا نرم را حفر کرد. بیشترین کاربرد آن در زمین‌هایی است که سازه‌های سنگی بیشتری دارند. چراکه می‌تواند آسفالت را قطع کرده و به واسطه دندانه‌هایی که دارد، در اعماق عملکرد مناسبی داشته باشد.

نهرکن زنجیره‌ای

این مدل از نهرکن مانند اره برقی بوده که برای برش زمین از کمربند یا زنجیر استفاده می‌کند. زنجیرهای این نهرکن در اطراف قاب پیچیده و برای برش در عمق بیشتر قابل تنظیم هستند. دلیل انعطاف‌پذیری این نهرکن، سنسورهای باریک و عمیقی ست که در آن تعیبه شده‌اند.

استفاده از نهر کن (روتوچیزل) در کشاورزی

یکی از روش‌هایی که برای انتقال آب از نهرها و جوی‌ها و همینطور حفر کانال‌های زهکشی به کار می‌رود، استفاده از رتوچیزل است. این وسیله مانند مدل‌هایی از گاو آهن، به قسمت پشتی تراکتور یا تیلر متصل شده و زمین را برای ایجاد نهر حفر می کنند. علاوه بر این گاهی به جای ساب سویلر هم در شکستن کلوخه‌های خاک و شخم زدن مجدد خاک به کار می‌رود.

کلام پایانی

در این مقاله با نهرکن یا همان رتوچیزل آشنا شدید. نکته قابل توجه اینجاست که نباید از نهرکن در مناطق سنگلاخی استفاده کرد. چراکه قابلیت عبور از صخره‌های جامد را نداشته و این امکان وجود دارد که زنجیرهای آن پاره شوند.