در کشاورزی مدرن، سم پاشی گیاهان امری اجتناب ناپذیر است. در واقع استفاده از کودهای شیمیایی و اصلاح ژنتیکی بذر سبب شده تا درختان بیشتر از اجداد و نیکان خود در فصل بهار به ثمر بنشینند. همین امر سبب خواهدشد شرایط مناسبی برای حمله آفات و حشرات فراهم شود. اما درصورتی که کشاورز از بهترین زمان برای سم پاشی گیاهان اطلاع داشته باشد، می‌تواند در زمانی مناسب با از بین بردن آفات، برداشت محصول را انجام دهد.

بیشتر بخوانید» بهترین زمان برای کاشت بذر چه موقع است؟

بهترین زمان برای سمپاشی گیاهان و درختان میوه

گیاهان و درختان میوه به دلیل فراهم کردن مواد غذایی مورد نیاز آفات و حشرات، بیشتر در معرض خطر هستند. به همین خاطر اگر باغدار سمپاشی را به موقع و با استفاده از روشی نادرست انجام دهد، در کنار کاهش مقدار محصول، کیفیت آن نیز افت خواهدکرد. بسیاری از متخصصین و کشاورزان توصیه می‌کنند سم پاشی و آفت کشی درختان باغ را زمانی باید انجام داد که گیاه در خواب بوده و آفات و قارچ‌ها در آغازین مرحله هجوم خود به گیاه هستند. با این اوصاف بهترین زمان برای سمپاشی گیاهان و درختان میوه را اواخر اسفند تا اوایل فروردین می‌دانند.

بیشتر بخوانید» معرفی بهترین قارچ کش و زمان استفاده از آن

بهترین زمان برای سم پاشی گیاهان چه موقع است؟

اواخر زمستان، زمانی مناسب برای سمپاشی گیاه

در اواخر فصل زمستان درختان تعداد زیادی از برگ‌های خود را از دست داده‌اند؛ بنابراین به دلیل کاهش مصرف سم برای پوشش برگ، یکی از بهترین زمان‌ها برای سمپاشی محسوب می‌شود. ضمن اینکه کیفیت سمپاشی هم در این موقع بهتر است. زیرا پاشش سم به آسانی انجام شده و به تمامی قسمت‌های گیاه مانند شاخه‌ها، تنه، ساقه و… می‌رسد تا تاثیر لازم را بگذارد. نکته مهم دیگری که در سم پاشی زمستان وجود دارد، تعداد کم محصول است. از آنجاییکه محصول زیادی روی شاخه‌ها باقی نمی‌ماند، نفوذ سم به بافت میوه کاهش پیدا کرده و در نتیجه میوه ای سالم به بازار عرضه می‌شود. علاوه براین به حشراتی که در بهار گرده افشانی را انجام می‌دهند نیز آسیبی وارد نخواهدشد.

بیشتر بخوانید» فصل آیش چیست و چه اهمیتی برای خاک دارد؟

بهترین ساعت برای سم پاشی درختان

به طور کلی، بهترین زمان برای سم پاشی درختان صبح زود یا عصر زود است. در این زمان‌ها، دمای هوا پایین‌تر است و باد کمتری وجود دارد که موجب انتقال سم به سایر مناطق می‌شود. همچنین، در این زمان‌ها حرارت خاک و نور خورشید کمتر است که موجب جذب و جریان بهتر سم در خاک می‌شود. اما برای اطمینان از بهترین زمان برای سم پاشی، می‌توانید راهنمایی خاصی از تولیدکننده سم یا متخصص باغبانی دریافت کنید.

زمان مناسب برای سمپاشی مرکبات

مرکبات از جمله درختانی هستند که بسیار در معرض حمله آفات و حشرات قرار می‌گیرند. به همین خاطر بایستی سم پاشی آن‌ها را در زمان رشد آفات و قارچ‌ها آغاز کرد. معمولا توصیه می‌شود سمپاشی در زمان خواب درخت و با تشخیص نوع آفت انجام شود. سم پاشی در باغات مرکبات در دو مرحله و با در نظر گرفتن موارد زیر انجام خواهدشد:

  • اولین سمپاشی درخت پرتقال بعد از افتادن شکوفه‌ها یعنی اواخر اسفند و اوایل فروردین است.
  • 14 روز بعد، می‌بایست دومین مرحله سمپاشی انجام شود.
  • بهترین ساعت برای سمپاشی درختان مرکبات، در ساعات ابتدایی روز یعنی وقتی که گرما و نور خورشید کم باشد، است.
  • دمای مناسب برای سمپاشی را بین 18 تا 27 درجه سانتی گراد درنظر گرفته‌اند.

کلام پایانی

در این مقاله درباره بهترین زمان برای سم پاشی گیاهان و درختان صحبت کردیم. به عنوان نکته پایانی درنظر داشته باشید هرکدام از سموم مورد استفاده برای درختان، متناسب با ساختار شیمیایی‌شان، به دمای خاصی برای عمل کردن نیاز دارند. پس پیشنهاد می‌شود قبل از هر اقدامی با کارشناسان مربوطه مشورت کنید.