کود فروت ست یکی از بهترین کودهای تقویتی درختان، در زمان تشکیل میوه و بعد از برداشت محصول است. در واقع از این کود برای افزایش عملکرد کیفی و کمی درخت مانند جوانه زنی و میوه دهی استفاده شده و از جمله اقدامات ضروری برای باغ و زمین های زراعی در فصل بهار محسوب می‌شود. در صورتی که تمایل دارید با مزایای کود فروست و زمان استفاده آن آشنا شوید، تا پایان این مقاله همراه تیم خیش ساز باشید.

چرا باید از کود فروت ست برای درختان استفاده کنیم؟

کود فروت ست یکی از کودهای آلی است که برای تقویت رشد و توسعه درختان استفاده می‌شود. این کود حاوی مواد غذایی ضروری برای رشد سالم درختان و دارای مزایای زیر می‌باشد:

 1. افزایش رشد و توسعه درختان: کود فروت ست حاوی مقادیر مناسبی از عناصر غذایی مورد نیاز برای رشد و توسعه سالم درختان می‌باشد که باعث افزایش سرعت رشد و توسعه آنها می‌شود.
 2. تقویت سیستم ریشه: استفاده از کود فروت ست باعث تقویت سیستم ریشه درختان می‌شود که از نتیجه‌ی بهبود جذب عناصر غذایی و آب توسط درختان است.
 3. افزایش مقاومت درختان: مصرف کود فروت ست باعث افزایش مقاومت درختان در برابر بیماری‌ها، آفات و شرایط نامناسب محیطی می‌شود.
 4. بهبود کیفیت محصول: استفاده از این کود باعث افزایش کیفیت و مقدار محصولات درختان می‌شود که در نهایت به افزایش درآمد کشاورزان کمک می‌کند.

چرا باید از کود فروت ست برای درختان استفاده کنیم؟

تاثیر استفاده از کود فروت ست بر سال آوری درختان

کود فروت ست تاثیر بسیار مهمی بر سال آوری درختان دارد و می‌تواند بهبود قابل توجهی در عملکرد و تولید محصولات درختان داشته باشد. استفاده از کود فروت ست باعث افزایش تعداد و کیفیت میوه‌های تولیدی توسط درختان می‌شود. این کود حاوی عناصر غذایی مورد نیاز برای تغذیه و رشد مثمری درختان است که بهبود کیفیت و مقدار محصولات را افزایش می‌دهد. علاوه براین سبب افزایش اندازه و وزن میوه‌های تولیدی توسط درختان شده که این امر منجر به افزایش ارزش تجاری و بازارپسندی محصول خواهد شد.

بیشتر بخوانید» آشنایی با نکات کلیدی در تعیین بهترین زمان برای هرس درختان

زمان و نحوه استفاده از کود فروت ست

کود فروت ست یک کود آلی است که برای تقویت رشد و توسعه درختان و بهبود تولید محصولات استفاده می‌شود. زمان و نحوه استفاده از کود فروت ست به شرایط مختلفی مانند نوع درخت، فصل رشد، وضعیت خاک و نیازهای مخصوص هر باغچه و درختان بستگی دارد. استفاده از این کود معمولاً در فصل رشد فعال درختان، مثل بهار و تابستان، مناسب است. اما می‌توان آن را در طول فصل پاییز نیز استفاده کرد تا درختان برای زمستان آماده شوند. برای استفاده از کود فروت ست، معمولاً کود به دور از ریشه درختان پخش می‌شود و سپس با آبیاری کامل به خاک وارد می‌شود. همچنین می‌توان این کود را به صورت محلول پاشیده و از طریق برگ درختان جذب کرد.

مهم ترین خواص استفاده از کود فروت ست

در کنار کاربردها و مزایایی که برای استفاده از این کود تا به اینجا بیان شد، می‌توان به موارد زیر هم اشاره کرد:

 • تحریک گیاه به گلدهی و تولید میوه
 • استفاده از فرمولاسیون‌هایی مانند نیتروژن، بور، آمینو اسید
 • سهولت در استفاده
 • سرعت جذب بالا
 • خلوص زیاد
 • افزایش رشد رویش گیاه
 • جلوگیری کردن از ریزش برگ
 • افزایش ذخیره‌سازی منابع غذایی در درختان برای جوانه زنی و رشد میوه
 • افزایش جریان شیره گیاهی
 • توسعه اندام‌های رویشی گیاه

کلام پایانی

کود فروت ست یک کود آلی و پایدار برای استفاده در باغات و مزارع است که بهبود کیفیت خاک، تقویت رشد گیاهان، افزایش محصول و کاهش آلودگی زیست‌محیطی را فراهم می‌کند. برای استفاده صحیح، زمان مناسب را انتخاب کنید، مقدار مناسب را به خاک اضافه کنید، به گیاهان آبیاری کنید و رشد آن‌ها را نظارت کنید. با استفاده از کود فروت ست، می‌توانید بهره‌وری و سودآوری بیشتری از زمین و محصولات خود داشته باشید.